• Wypożyczalnia samochodów: Gliwice, Katowice, Wrocław...
  • Obsługujemy wszystkie porty lotnicze w Polsce
Logo

Sprawdź ofertę Future Car Transport

dostępne 60 aut

Gliwice

Gliwice to dla nas wyjątkowe miasto na mapie Polski. To właśnie tutaj wypożyczalnia samochodów FCT24​ ma swoją siedzibę i z tego miejsca zarządza logistycznie całym procesem wynajmu aut. Dlaczego akurat wybraliśmy Gliwice? Ponieważ to jedno z najstarszych i najładniejszych miast na Górnym Śląsku.

Gliwice posiadają bardzo bogatą historię, a ciekawa architektura wzbudza duże zainteresowanie na turystach. Dodatkowo zróżnicowana oferta kulturalna i sportowo-rekreacyjna czynią to miasto świetnym miejscem do życia.

Co ciekawe Gliwice są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. To właśnie w tym miejscu krzyżują się autostrady A1 i A4. Z tego też miejsca dzięki Drogowej Trasie Średnicowej możemy dotrzeć do wielu miast w konurbacji górnośląskiej. W Gliwicach znajduje się także największy port śródlądowy w Polsce i uważany jest za najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w kraju. Miasto jest położe niedaleko lotniska w Pyrzowicach, jednego z największych polskich portów lotniczych, a podróż do niego zajmuje tylko 20 minut.

System transportu publicznego w Gliwicach oparty jest na komunikacji autobusowej oraz w minimalnym zakresie tramwajowej. Obecnie miasto posiada najkrótszą czynną miejską sieć tramwajową w Polsce, która liczy aktualnie 2 linie i działa nieprzerwanie od 1894. Czynny jest wyłącznie około 75 metrowy odcinek od granic Gliwic do zajezdni tramwajowej w Zatorzu, na którym znajduje się jeden przystanek. W maju 2009 prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wystąpił do KZK GOP z wnioskiem o likwidację komunikacji tramwajowej na terenie miasta. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie i od 1 września zawieszono kursowanie tramwajów. Sprawdź także - wypożyczalnia samochodów Kraków.

 

Trochę historii

Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła przed 1276 rokiem. Pod koniec ery średniowiecza, na niewielkim terenie, żyło tutaj około 900 mieszkańców. Wieloma z nich byli przyjezdni z Dolnego Śląska i zachodniej Europy. Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. Władcami tych ziem historycznie byli Polacy, Czesi i Niemcy. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z całym Górnym Śląskiem przyłączono je do Rzeczpospolitej Polskiej. To właśnie wtedy osiedliły się tutaj tysiące naszych rodaków przybyłych z innych części kraju.

 

Zabytki i ciekawe miejsca

 

Rynek w Gliwicach

Centralnym punktem miasta jest kwadratowy rynek o wymiarach około 75 x 75 metrów z centralnie ulokowanym ratuszem. To właśnie z tego miejsca wybiegają staromiejskie ulice, tworząc sieć zabudowy kamieniczek na styl szachownicy. Wyjątkową atmosferę tworzą tutaj liczne kawiarenki i galerie. Jest to ulubione miejsce spotkań zarówno mieszkańców jak i turystów, a charakterystycznym punktem na rynkujest fontanna z rzeźbą Neptuna autorstwa Johannesa Nietzsche.

 

Radiostacja gliwicka

ta drewniana konstrukcja została wzniesiona z bali z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego w roku 1935 r. Aktualnie jest to najwyższa (wysokość 111 m) konstrukcja drewniana w Europie. Co ciekawe w konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa. W 1939 r. radiostacja stała się miejscem prowokacji gliwickiej, która dała początek II wojnie światowej. Obecnie należy do oddziału Muzeum z wystawą zabytkowych nadajników radiowych i sprzętu telekomunikacyjnego.

 

Zamek Piastowski

Jest to jedna z najstarszych budowli w mieście zaprojektowana na style Gotycki. Jego powstanie należy połączyć z powstaniem murów obronnych miasta w XIV wieku. Natomiast obiekt uzyskał obecny kształt w wyniku przebudowy w XVI wieku, dokonanej przez Fryderyka Cetrycza. Zamek na przestrzeni kolejnych stuleci pełnił różne funkcje. Był więzieniem, arsenałem, a nawet folwarkiem. W latach 2005-2008 miejsce miała rewitalizacja obiektu z udziałem środków budżetu państwa i Unii Europejskiej. Najistotniejszym punktem rewitalizacji obiektu był remont i modernizacja sal wystawowych. Została zaprojektowana stała wystawa zatytułowana „Gliwice – miasto wielu kultur”, gdzie turyści i mieszkańcy mogą zapoznać się z historią miasta i pradziejami ziemi gliwickiej.

 

Palmiarnia miejska

To wielka oaza zieleni w centrum miasta, która liczy obecnie ponad 6000 okazów fauny i flory. Jest to trzeci co do wielkości obiekt tego rodzaju z Polsce, który cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Odwiedzający mogą tutaj podziwiać zarówno rośliny cytrusowe, przyprawowe (takie jak pieprz, cynamon, kardamon), jak również palmy i kaktusy, pochodzące z najdalszych zakątków świata: Autralii, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Pierwotna wersja tego obiektu powstała jeszcze w XIX wieku. Zwiedzanie zajmuje zazwyczaj ok. 1,5 godziny

 

Kąpielisko “Leśne”

Wiele mieszkańców i turystów w okresie letnim wybiera się kompleks odkrytych pływalni, który oferuje wiele atrakcji i świetną zabawę. Niewątpliwym plusem tego miejsca jest jego lokalizacja w centrum miasta. Do dyspozycji znajdziemy tutaj: 3 pływalnie o różnej głębokości, z czego jedna posiada zjeżdżalnie, 2 brodziki i plac zabaw dla dzieci. Ponadto na terenie znajdziemy również boiska do piłki siatkowej oraz liczne punkty gastronomiczne. Po sezonie letnim atrakcyjność kąpieliska nie maleje, bowiem jest to idealne miejsce na popołudniowy spacer, a także świetne miejsce dla biegaczy czy amatorów nordic walking.

 

Dobre miejsce dla biznesu

W ciągu kilkunastu ostatnich lat Gliwice stały się jednym z najnowocześniejszych miast Górnego Śląska. Niewątpliwie wpływ na to ma strategiczne położenie miasta, bardzo atrakcyjne tereny pod inwestycyjne, bogata infrastruktura techniczna oraz dobrze prosperująca komunikacja miejska. W miejsce tradycyjnego przemysłu ciężkiego i górniczego węgla kamiennego, pojawiły się innowacyjne przedsiębiorstwa i firmy wykorzystujące najnowsze osiągnięcia wiedzy i wysokie technologie.

Dokonania naukowców z Politechniki Śląskiej oraz innych lokalnych instytucji naukowo-badawczych, w tym gliwickich placówek Polskiej Akademii Nauk odegrały znaczącą rolę w wyznaczeniu nowego, zaawansowanego technologicznie kierunku rozwoju miasta. Bardzo prężnie rozwija się również Podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, gdzie zainwestowano w niej już ponad 10 miliardów zł.

 

Po godzinach

W swoim wolnym czasie mieszkańcy Gliwic chętnie korzystają z różnych form sportu i rekreacji. Sprzyjające ku temu są liczne tereny zielone miasta oraz atrakcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne. Należą do nich między innymi: stadiony, boiska, hale sportowe, ścianka wspinaczkowa, kryte pływalnie i kąpieliska, oraz kryte lodowisko i korty tenisowe.

Ponadto szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego dopełnia bardzo zróżnicowana oferta kulturalna. To właśnie w Gliwicach odbywają się liczne festiwale muzyczne, imprezy plenerowe, wystawy i spektakle teatralne. Wkrótce zostanie także otwarta kolejna spora atrakcja, a mianowicie hala widowiskowo-sportowa Gliwice. Będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie i po prostu nie można się tutaj nudzić!

Jesteśmy dla Ciebie w 21 miastach w województwie Śląskim

Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 32 706 11 99

FCT24

Oferta

WYNAJEM SAMOCHODÓW LOTNISKA

Kontakt

Wypożyczalnia aut miasta

Logo

© 2024 FCT24 | Wdrożenie RentCarSoft | All rights reserved

Zarezerwuj samochód

Miejsce podstawienia
Miejsce zwrotu
Data podstawienia
Data zwrotu

Miejsce podstawienia

    Miejsce zwrotu

      Godzina podstawienia

        Godzina zwrotu

          Data podstawienia

          Data zwrotu