• Wypożyczalnia samochodów: Gliwice, Katowice, Wrocław...
 • Obsługujemy wszystkie porty lotnicze w Polsce
Logo

Sprawdź ofertę Future Car Transport

dostępne 60 aut

Wypożyczalnia samochodów Katowice

Katowice zamieszkuje ok. 325 tys. osób i zajmuje obszar 164,5 km2. Oznacza to, że jest dziesiątym co do wielkości miastem w kraju. Ponadto Katowice są stolicą województwa śląskiego i jednocześnie największym miastem w tym województwie. Katowice umiejscowione są na obszarze Wyżyny Katowickiej, które natomiast znajdują się na terenie Wyżyny Śląskiej. Dodatkowo miasto ulokowane jest pomiędzy dwoma głównymi rzekami w Polsce - Odrą i Wisłą. Katowice charakteryzują się dość ciekawą topografią terenu. Z jednej strony najwyższym punktem jest Wzgórze Wandy, które znajduje się na wysokości 357 metrów nad poziomem morza. Kopiec usytuowane jest w jednej z katowickich dzielnic - Murcki. Z drugiej strony punktem, który jest najniżej położony na terenie miasta, jest dolina przez którą przepływają rzeki Mleczna i Kłodnica. Jej wysokość określona została na 245 metrów nad poziomem morza.

 

Przemieszczaj się wygodnie samochodem z wypożyczalni

Wraz z 13 innymi miastami na prawach powiatu (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) tworzą ponad dwu milionową Aglomerację Górnośląską, która jest unikatowym skupiskiem ludności nie tylko w przestrzeni polskiej, ale również europejskiej. Po tak dużym obszarze wgyodnie można poruszać się jedynie własnym pojazdem lub samochodem wynajętym w wypożyczalni aut. Według szacunków potencjał ludnościowy Aglomeracji określany jest na poziomie 2,175 mln mieszkańców. Jest to jeden z najbardziej zurbanizowanych i uprzemysłowionych obszarów Europy Środkowej. Na całym obszarze Aglomeracji Śląskiej wytwarza się ok. 50% produktu krajowego brutto województwa śląskiego oraz aż 7% produktu krajowego brutto Polski.

 

Co warto wiedzieć o Katowicach przed wynajmem auta z wypożyczalni?

Do dnia dzisiejszego nie jest do końca znana geneza nazwy miasta Katowice. Najbardziej prawdopodobne są dwie hipotezy historyków. Pierwsza z nich uważa, że nazwa Katowice powiązana jest ze słowem „kąty”, co w dawnych czasach oznaczało chaty zagrodników. Druga hipoteza dotycząca genezy nazwy mówi o nawiązaniu do słowa „kat”, za pomocą którego określało się pierwszego katowickiego osadnika. Dzięki zapiskom księdza Kazimierskiego możemy określić, że miasto Katowice powstało w już XVI wieku. Na dzień dzisiejszy bez wątpienia jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast na Śląsku. Gospodarka tego miasta w dużej mierze opiera się na sektorze usług. Według statystyk ponad 70 % wszystkich osób pracujących na terenie Katowic znalazło zatrudnienie w tym sektorze. Jest to wynik wielu przemian, jakie miały miejsce w gospodarce całego miasta w ostatnim czasie. Na terenie Katowic każdego roku działa coraz więcej prawnie zarejestrowanych przedsiębiorców, którzy prowadzą bardzo różne rodzaje działalności. Wzrost liczby przedsiębiorstw szacuje się na około 8-10% w skali jednego roku. Jest to niepodważalny dowód na prężnie rozwijającą się gospodarkę tego miasta. Katowice mogą się również pochwalić bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją. Miasto posiada na wysokim poziomie nie tylko transport miejski, ale również komunikację drogową, kolejową i lotniczą. Dlatego wynajem samochodów osobowych jest tak istotny w szybkim i skutecznym transporcie.

 

Powiązana oferta: wypożyczalnia samochodów Kraków

 

Korzystne położenie miasta Katowice

Katowice leżą na skrzyżowaniu wielu ważnych szlaków komunikacyjnych zarówno o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Jest to też jeden z największych ośrodków edukacyjnych na terenie całego kraju z potężnym zapleczem naukowym. W mieście działają liczne uczelnie wyższe, w których wiedzę w różnorodnych dziedzinach zdobywa cała rzesza młodych ludzi. Są to zarówno rodowici katowiczanie jak i osoby przyjezdne, niejednokrotnie z bardzo odległych terenów Polski. Na terenie Katowic funkcjonują takie uczelnie jak: Akademia Muzyczna, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz wiele innych. Aby odwiedzić komfortowo wszystkie te miejsca, warto wynająć samochód osobowy. Oczywiście Katowice posiadają również liczne szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Miasto jest również głównym ośrodkiem kulturalnym na terenie całego Górnego Śląska i pełni funkcje kulturalne dla tego regionu. Największy progres dotyczący tej funkcji jako ośrodka kulturalnego przypisywany jest na okres po roku 1922. To właśnie w tym czasie Katowice stały się stolicą województwa śląskiego na skutek ustaw uchwalonych przez Sejm i zaczęły powstawać stopniowo bardzo ważne dzisiaj obiekty kulturalne i oświatowe. Między innymi przykładem może być powstanie śląskiej szkoły kompozytorów czy też fakt, że Katowice są siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Występują tutaj też liczne wydarzenia kulturalne, które są w sposób cykliczny organizowane przez miasto Katowice (między innymi takie imprezy jak Rawa Blues Festiwal, Metalmania, Mayday Festiwal, czy też Festiwal Nowa Muzyka). Wynajem samochodu w katowicach w znacznym stopniu uprości dotarcie bezproblemowo w dowolne miejsce jakie sobie wybierzesz. Ustalamy warunki wynajmu samochoduów osobowych i możesz ruszać w drogę! Poznaj wszystkie oferty naszej wypożyczalni.

 

Co jeszcze warto zobaczyć, mając do dyspozycji samochód z wypożyczalni?

Katowice wielu z nas kojarzone są z pewnym obiektem, który w ścisły sposób związany jest w życiem kulturalno-imprezowym tego miasta. Katowicki Spodek faktycznie przyciąga do siebie całe mnóstwo fanów muzyki, którzy bardzo często przybywają tu z zagranicy. Ze względu na bogatą działalność kulturalną tego miasta, stało się ono kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, który ma być nadany w 2016 roku. W Katowicach znajduje się całe mnóstwo kin, teatrów, obiektów muzealnych oraz różnego rodzaju miejsc związanych z różnego rodzaju muzyką. Tak naprawdę nie sposób wymienić tego wszystkiego, co dzieje się na terenie tego miasta w ciągu całego roku. Na szczególną uwagę mówiąc o Katowicach zasługuje z pewnością architektura tego miasta. Obok takich polskich miast jak Łódź oraz Gdynia, Katowice są kolejną miejscowością, której centrum nie jest związana z średniowiecznym miastem lokacyjnym. W zabudowie centrum Katowic nie będziemy więc mogli zobaczyć elementów architektury gotyckiej, renesansowej czy też barokowej. Ma to związek przede wszystkim z tym, że taki a nie inny układ urbanistyczny utworzony został poprzez zespolenie funkcjonujących na tych terenach wcześniej jako samodzielne wsi oraz osiedli robotnicze (miało to miejsce podczas gwałtownego rozwoju tego regionu, który przypada na okres XIX oraz XX wieku).

 

Na terenie Katowic znajduje się wiele obiektów i budowli, które mają w tym mieście wartość użytkową. Wiele z nich stanowi również atrakcję dla przybywających tam turystów. Za najstarszą budowlę znajdującą się w Katowicach uznaje się wykonany z drewna kościółek świętego Michała Archanioła, który pochodzi z okresu XVI wieku i jest usytuowany w jeden z katowickich dzielnic - Brynowie. Zabytkowe dziś elementy miasta stanowią także pochodzące z XIX i początku XX wieku kamienice mieszkalne. Wyróżnia się głównie dwa osiedla, które taką zabudowę miasta wspaniale prezentują: należą do nich Nikiszowiec i Giszowiec. Atrakcjami turystycznymi związanymi z architekturą miasta są także z pewnością dwa znajdujące się na jego terenie pałace. Pierwszy z nich to Pałac Goldsteinów, który usytuowany jest w zachodniej części śródmieścia Katowic. To niesamowity budynek ozdobiony z zewnątrz dekoracjami kamieniarskimi oraz sztukatorskimi. Drugi pałac znajduje się w dzielnicy Załęże i jest budowlą wzniesioną w drugiej połowie XIX wieku, prezentującą neoklasycystyczny styl architektoniczny. Elementem zabytkowym charakterystycznym dla miasta Katowice jest również znajdujący się naprzeciwko gmachu Sejmu Śląskiego pomnik przedstawiający postać Marszałka Piłsudskiego. Ta kamienna rzeźba została ufundowana ze środków pieniężnych pochodzących z składek mieszkańców województwa śląskiego. Pomnik powstał w roku 1936 a jego autorem jest chorwacki rzeźbiarz Antun Augustincic. Na terenie Katowic znajduje się również wiele elementów, które mimo iż oficjalnie nie są uznane za te o wartości zabytkowej, stanowią dla przyjeżdżających tam turystów atrakcje i miejsca, które warto z pewnością jest odwiedzić. Przykład stanowić może największy w całym kraju Pomnik Powstańców Śląskich czy też jedyna, istniejąca do dzisiaj na terenie całego kraju wieża spadochronowa. Mówiąc o zabudowie Katowic nie sposób nie wspomnieć o licznie występujących tam wieżowcach. Ze względu na często występowanie na terenie Katowic budynków o wielu kondygnacjach miasto to niejednokrotnie nazywane jest stolicą polskiej moderny. Najstarszym wieżowcem jaki znajduje się na terenie Katowic jest wybudowany w 1931 roku dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Katowice są miastem, które są miejscem urodzeniu wielu znanych dziś ludzi. Wybitne persony urodzone w Katowicach to zarówno sportowcy, artyści jak i politycy. Miasto Katowice jest z pewnością tym miastem, które może pochwalić się bogatą historią, wspaniałą architekturą i czynnym udziałem w całym mnóstwie wydarzeń kulturalnych. To miasto, które przyciąga do siebie swoim klimatem zarówno młodych - szukających rozrywki ludzi, jak i tych, którzy szukają perspektyw i nowych celów w swoim życiu. Skorzystaj z naszej wypożyczalni samochodów w Katowicach.

Jesteśmy dla Ciebie w 21 miastach w województwie Śląskim

Masz pytania? Zadzwoń do nas!
+48 32 706 11 99

FCT24

Oferta

WYNAJEM SAMOCHODÓW LOTNISKA

Kontakt

Wypożyczalnia aut miasta

Logo

© 2024 FCT24 | Wdrożenie RentCarSoft | All rights reserved

Zarezerwuj samochód

Miejsce podstawienia
Miejsce zwrotu
Data podstawienia
Data zwrotu

Miejsce podstawienia

  Miejsce zwrotu

   Godzina podstawienia

    Godzina zwrotu

     Data podstawienia

     Data zwrotu